Česká technologie S.A.W.E.R., která s využitím solární energie dokáže vyrábět vodu z pouštního vzduchu, dostala ocenění UAE Innovates Award za nejlepší inovaci, kterou udílí dubajská vládní organizace pod záštitou dubajského vládce šajcha Muhammada bin Rašída Maktúma. ČTK to sdělil generální komisař českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji Jiří František Potužník.

Dubajská vláda cenu udělila těsně před koncem světové výstavy, která se uzavřela ve čtvrtek. Projekt S.A.W.E.R. si přitom připsal úspěch již před dvěma týdny, kdy získal druhé místo v soutěži projektů z 192 zemí od amerického časopisu EXHIBITOR.

česká technologie výroby vody ze vzduchu vyhrála cenu za nejlepší inovaci
Zdroj: Facebook Ministerstva zahraničních věcí

Potužník dnes ČTK řekl, že je velmi rád za obě ocenění, u dnes udílené ceny však vyzdvihl, že ji udílí přímo dubajská vláda.

Systém S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource) byl hlavním tématem české expozice na světové výstavě a s použitím solární energie zavlažoval zahradu v okolí českého pavilonu. Minulé pondělí se na výstavě konal český národní den, při němž čeští organizátoři přichystali pro návštěvníky bohatý kulturní program, v němž propojovali kulturu s vyspělými technologiemi.

Zdroj: ČTK