Cenová hladina smluv na nákupu elektřiny z OZE se v Evropě meziročně zdvojnásobila. Důvodem jsou především vysoké velkoobchodní náklady na energii a volatilita na trhu.

Průměrné ceny desetiletých smluv na výkup elektrické energie, takzvané PPA (power purchase agreement), napříč zeměmi EU a technologiemi se v posledních týdnech pohybovaly okolo 108 EUR/MWh, jak dle serveru Montel uvedla společnost Pexapark, která se specializuje na obnovitelné zdroje. Částka představuje dvojnásobek oproti cenám před 12 měsíci, ukázaly údaje společnosti.

V důsledku bezprecedentního nárůstu cen a volatility na termínových trzích rovněž klesá zájem odběratelů o smlouvy PPA, jak uvedla společnost. Podle dat, na které firma odkazuje, klesl celkový objem zveřejněných smluv PPA v srpnu meziměsíčně přibližně o 32 %. To představuje pokles o 412 MW, z toho 303 MW v rámci korporátních PPA a 50 MW pocházejících z veřejných zakázek (informace o zbylém objemu nebyly zveřejněny). Likvidita na trhu se smlouvami PPA je v současné době nízká a někteří firemní odběratelé váhají, zda za současných podmínek uzavírat dlouhodobé smlouvy.

OZE-obnovitelné-zdroje-energie

Velkoobchodní ceny elektřiny se v letošním roce vyšplhaly na nová maxima, k čemuž přispěly vysoké ceny plynu a obavy z nedostatku dodávek v zimním období po prudkém omezení dodávek zemního plynu z Ruska. V posledních 12 měsících se přitom výrazně zvýšil počet firemních smluv, a současné zpomalení trhu s PPA je tak novinkou.

Společnost Pexapark dodala, že za stabilním růstem objemu především korporátních smluv stojí rostoucí povědomí o nutnosti sociální a environmentální odpovědnosti podniků a udržitelnosti a také zlepšení nákladové konkurenceschopnosti obnovitelných zdrojů.

PPA na výkup elektrické energie z OZE přitom hrají stále větší roli pro ziskovost průmyslové výroby v Evropě, uvedla společnost. Jako příklad uvedl výrobce hliníku Alcoa, který od prosince loňského roku omezil činnost ve své španělské huti kvůli vysokým nákladům na energii. Společnost plánuje obnovit plný objem výroby až v lednu 2024, jakmile začne odebírat energii z 1,8 GW dlouhodobých španělských PPA na větrnou energii.

Zdroj: oenergetice.cz