Většině komodit se v letošním roce dařilo. Jejich růst navázal na loňské oživení a podnítil úvahy o možném komoditním supercyklu. Rozdílné vyhlídky v různých zeměpisných oblastech a odvětvích však znamenají, že výnosy by nyní mohly být rozptýlenější, a že se objeví vítězové i poražení.

Mezi investory je nyní oblíbená otázka, zda komodity vstupují do dalšího supercyklu, nebo do dlouhého období abnormálně silné poptávky. „Ve Fidelity se domníváme, že nedávná výkonnost všech komodit od ropy přes měď až po kukuřici přeřadí na vyšší rychlostní stupeň a od té chvíle budeme pravděpodobně svědky rozptýlenějších výnosů,“ vysvětluje James Richards Equity Research Analyst z Fidelity International a dodává: „Sledujeme cenové pohyby u téměř 20 druhů komodit a pozorujeme, jak se jejich výkonnost rozchází navzdory celkovým robustním ziskům. Zdá se, že rizika pro globální poptávku rostou, včetně dopadů současné vlny Covidu-19 na rozvíjejících se trzích, jakými jsou Indie nebo Brazílie. Do budoucna se domníváme, že poroste poptávka po energetických komoditách s tím, jak se budou velké ekonomiky znovu otevírat. Na druhé straně poptávku po kovech a zemědělských produktech bude pravděpodobně tlumit mírnější tempo růstu v Číně a ukončování globálního cyklu obnovy zásob.“

Snímek obrazovky 2021 06 14 v 17.25.37

Energie

Růst cen ropy byl působivý, ale rizika stále spíše rostou. Navzdory některým snížením očekávání u poptávky, naposledy například ze strany OPECu, bude předpokládané oživení poptávky v druhé polovině roku pravděpodobně vyšší než očekávaná nabídka. OPEC se zavázal pouze k postupnému zvyšování těžby ropy a my si myslíme, že pravděpodobně zůstane u prognóz, protože většina členů se disciplinovaně drží dohodnuté úrovně produkce. Americké břidlicové společnosti budou pravděpodobně také pomalu zvyšovat těžbu. Nadále se soustředí na udržení kázně ve svých rozvahách a jsou opatrné, pokud jde o nové investice do ropných polí.

Kovy

Pro kovy jsou vyhlídky méně růžové, protože velká část poptávky závisí na čínské ekonomice. Její růst může kvůli postupnému zpřísňování měnové politiky čínské centrální banky v příštích 12 měsících zpomalit. „Jednou z protiváh je dekarbonizace, kterou považujeme za důležité téma. Bude hnacím motorem pro udržení několikaletého růstu nad trendem u některých komodit, zejména kovů jako je lithium, nikl a měď, které se používají u elektrických vozidel a jsou součástí řetězců obnovitelných zdrojů energie. Uvidíme však, zda tyto dlouhodobé trendy budou stačit k udržení cen kovů na současné úrovni, pokud běžná poptávka v bližším období oslabí,“ doplňuje James Richards.

Zemědělství

Mezi zemědělskými komoditami vede kukuřice a sójové boby, a to především díky poptávce v Číně. Minulý měsíc americký Department of Agriculture v Pekingu předpověděl, že import kukuřice do Číny pro hospodářský rok 2020-21 vyšplhá na rekordních 28 milionů tun oproti odhadu 7,6 milionu tun z předchozího období.

Některým stimulům však může dojít dech. Například velká část čínské poptávky po kukuřici byla způsobena navýšením počtu prasat, jejichž stavy byly sníženy na polovinu v letech 2018-19 kvůli africkému moru. Podle údajů ministerstva zemědělství se od dubna stavy prasat obnovily na 97,6 % úrovně z konce roku 2017. Zvýšenou poptávku po některých zemědělských produktech bude táhnout výstavba obnovitelných zdrojů nafty v USA – není však jisté, zda toto podpoří ceny při jejich současné úrovni.

Značné posilování komodit vyvolává od počátku roku obavy z inflace a rostoucích nákladů na materiál a stojí za pozornost investorů do všech tříd aktiv. Potenciální rozptyl v jejich budoucí výkonnosti by mohl odhalit další pohled na globální oživení – a škobrtání na této cestě.