Červen byl pro globální akciové trhy převážně pozitivním měsícem, protože ve všech hlavních regionech se trhy odrazily od květnových ztrát. Inflace v Evropě a USA se zmírňuje, přičemž v USA bylo po posledním zasedání Federálního rezervního systému pozastaveno zvyšování úrokových sazeb. Evropská centrální banka a Bank of England budou ve zvyšování sazeb prozatím pokračovat. V Číně přetrvávají obavy kolem post-covidové ekonomiky, ale nezabránily jejím ziskům. Dařilo se i Austrálii, Japonsku a Indii. Trhy s pevným výnosem zůstaly pod tlakem kvůli dalšímu zvyšování úrokových sazeb ze strany některých centrálních bank.

Evropa

Evropské trhy zakončily červen růstem, ačkoli údaje o HDP byly revidovány směrem dolů, což odráží skutečnost, že inflace nadále klesá. Ta se minulý měsíc dostala na nejnižší úroveň od ledna 2022, a to dokonce o 0,6 %, což bylo pod konsenzuálními odhady. Jádrová inflace (která nezahrnuje potraviny a pohonné hmoty) však mírně vzrostla o 0,1 %.

Evropská centrální banka (ECB) pokračovala v sérii zvyšování úrokových sazeb, když minulý měsíc zvýšila sazby o dalších 0,25 %. Je „velmi pravděpodobné“, že je banka v červenci opět zvýší.

Revidované údaje Eurostatu ukázaly, že eurozóna se nachází v mírné technické recesi, neboť HDP se v období od roku 2022 do začátku roku 2023 snižoval dvě čtvrtletí po sobě. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) však stále očekává, že region do konce roku poroste.

Velká Británie

Akcie ve Spojeném království skončily měsíc také růstem, a to díky pozitivním ekonomickým údajům. Údaje ukázaly, že HDP Spojeného království vzrostl v dubnu v souladu s odhady o 0,2 %. Hlavní podíl na tom měl sektor služeb, neboť naděje, že se země letos vyhne recesi, zůstávají vysoké.

Inflace zůstává na úrovni 8,7 %, ačkoli prognózy předpovídaly její pokles. Jádrová inflace se zvýšila v důsledku rostoucích cen letenek a nárůstu akcí s živou hudbou. Bank of England uzákonila třinácté zvýšení úrokových sazeb v řadě, dokonce o více, než se očekávalo, na 0,5 %, neboť boj s inflací pokračuje.

Libra vůči dolaru vzrostla na nejvyšší úroveň od začátku loňského roku a maloobchodní tržby ve Spojeném království překonaly konsenzuální odhady a v květnu vzrostly o 0,3 %. Předpokládá se, že k tomu přispělo teplejší počasí, protože lidé nakupovali letní a outdoorové zboží.

USA

Červen byl pro americké trhy příznivý, neboť indexy Dow Jones, NASDAQ a S&P500 v průběhu měsíce posilovaly. Nově schválený dluhový strop byl impulsem, protože se USA podařilo vyhnout tomu, co by znamenalo historickou platební neschopnost.

Inflace v USA nadále mírní a dosahuje nejpomalejšího tempa za poslední dva roky. Meziroční index spotřebitelských cen překonal prognózy a dosáhl 4 %. V reakci na to Federální rezervní systém v červnu pozastavil cyklus zvyšování úrokových sazeb, což podpořilo sentiment kolem ekonomiky.

Růst počtu pracovních míst v USA byl téměř dvakrát silnější, než se očekávalo. To znamená, že trh práce vykazuje známky odolnosti, neboť údaje za předchozí dva měsíce byly rovněž revidovány směrem nahoru. Nezaměstnanost však v květnu vzrostla, a to o 0,3 %.

Čína, Asie a Austrálie

Čínské akcie posílily navzdory negativním ekonomickým údajům o průmyslové výrobě a zklamání z vládních snah o oživení ekonomiky v důsledku aktivního uvolňování nebo snižování sazeb. K růstu přispěly silné příspěvky v sektorech nemovitostí, komunikačních služeb a zbytného zboží. Růst narušilo naopak zdravotnictví, veřejné služby, finance a průmyslové podniky.

V Austrálii byly zveřejněny pozitivní ekonomické údaje z oblasti práce a inflace. Nezaměstnanost klesla z 3,7 % na 3,6 %, což překonalo očekávání. Meziroční inflace klesla z 6,8 % na 5,6 %, což je méně, než předpokládali analytici (6,1 %). Navzdory dobrým zprávám o inflaci se však Reserve Bank of Australia rozhodla zvýšit úrokové sazby na 4,10 %.

Akciové trhy v Thajsku a Malajsii zaostaly za svými asijsko-pacifickými protějšky. Malajsijské akciové trhy zaznamenaly výrazný pokles v oblasti zdravotnictví a komunikačních služeb, zatímco v Thajsku se nedařilo utilitám a informačním technologiím.

Čínské finanční trhy

Rozvíjející se trhy

Akciové trhy v Latinské Americe stály v čele rozvíjejících se trhů. HDP Brazílie v prvním čtvrtletí vykázal růst o 4 %, což je nad odhady analytiků ve výši 2,7 %. Údaje o květnové inflaci byly pod očekáváním trhu (3,94 %). Brazilské akciové trhy vzrostly o 16,1 %, přičemž akcie energetických společností Petrobras a Cosan vzrostly v červnu o více než 25 %.

Jihokorejské akcie mírně vzrostly. Ekonomické údaje z Jižní Koreje ukázaly, že meziroční inflace za květen klesla z 3,7 % na 3,3 %. To bylo v souladu s očekáváním.

V rozvíjející se Evropě se nejvíce dařilo Polsku a Řecku. Polská květnová meziroční inflace klesla na 13 % z předchozích 14,7 %. Květnová míra nezaměstnanosti v Polsku klesla z 5,2 % na 5,1 %. V Řecku reagovaly akciové a dluhopisové trhy pozitivně na zprávu, že v předčasných parlamentních volbách s přehledem zvítězil Kyriakos Mitsotakis a jeho středopravicová strana Nová demokracie.

Dluhopisy

Státní dluhopisy byly pod tlakem kvůli pravděpodobnosti dalšího zvyšování úrokových sazeb. Centrální banky se totiž potýkají s lepkavou inflací nebo trvalým růstem cen.   

Pro trhy podnikových dluhopisů to byl smíšený měsíc, kdy úvěry denominované v dolarech zaznamenaly zisky, ale celkové výnosy brzdilo oslabení dluhopisů investičního stupně v librách.

Výkonnost na trhu dluhopisů s vysokým výnosem byla pozitivní.

Zdroj: Invesco

Varování před riziky

Hodnota investic a výnosy z nich podléhají výkyvům.
To může být částečně způsobeno změnami směnných kurzů. Investoři nemusí získat zpět celou investovanou částku. Minulá výkonnost není vodítkem pro budoucí výnosy.

Důležité informace

Tato tisková zpráva je určena pouze pro odborný tisk. Tento dokument má pouze informativní charakter. Názory a stanoviska vycházejí z aktuálních tržních podmínek a mohou se změnit.