Komentář Kristiny Hooper, vedoucí stratéžky trhů Invesco o současné situaci na trzích. Co je extra špatné? Válka mezi Ruskem a Ukrajinou, cena ropy a rizika recese ve Velké Británii a eurozóně jsou na prvním místě seznamu toho, co je v globální ekonomice špatné. Co zdaleka není tak špatné? Zaměstnanost v USA, snížení cel a uvolnění covid omezení v Číně.

Je světová ekonomika opravdu tak hrozná?

Podle mého názoru rozhodně ne. Myslím, že je vhodnější ji popsat jako „super divnou“ – neustále slýchám, jak mi finanční profesionálové a klienti říkají, že si nejsou jisti, co si o tom mají myslet, že je to takové neobvyklé prostředí. Jeden z nich jednoduše řekl: „Je těžké se v tomto prostředí zabydlet“. Domnívám se, že některé aspekty globální ekonomiky jsou velmi pozitivní, zatímco některé jsou velmi negativní. A sentiment je velmi negativní – podle mého názoru překvapivě. Pojďme si projít, co právě teď funguje a co ne.

Co je vyloženě špatné?

  1. Rusko-ukrajinská válka. Rusko nyní dosahuje určitých úspěchů, dokonce znovu zaútočilo na Kyjev. Tato válka se zhoršuje a je čím dál trvalejší, což je pro svět špatná zpráva z hlediska možného nedostatku potravin i některých komodit. To povede k narušení dodavatelských řetězců a zvýšení nákladů. Riziko přerušení dodávek energie zůstává pro evropskou ekonomiku značnou hrozbou.
  2. Cena ropy. Ceny ropy v posledních pěti týdnech výrazně vzrostly. Ceny energií mají schopnost se kaskádovitě šířit celou ekonomikou a zvyšovat tak mnoho dalších cen. Ve Spojených státech dosáhla nedávno průměrná cena galonu benzinu 4,85 USD, což je přibližně dvojnásobek ceny od začátku roku 2021. Zatímco ceny energií zůstávají zvýšené, je velmi nepravděpodobné, že bychom se vrátili k cílové míře inflace stanovené centrálními bankami, která byla kolem 2 %.
  3. Rizika recese ve Spojeném království a eurozóně rostou. Ekonomiky Spojeného království a eurozóny jsou výrazně ovlivněny rusko-ukrajinskou válkou. Jsou slabší a hrozí jim větší riziko recese. A jejich centrální banky mají křehčí postavení při vybalancovávání situace, když se snaží kontrolovat vysokou inflaci. A to zejména proto, že některé klíčové příčiny inflace vyřešit nemohou.
Kristina Hooper vedoucí stratéžka trhů Invesco
Kristina Hooper, vedoucí stratéžka trhů Invesco

Co zdaleka není tak špatné?

  1. Situace v oblasti zaměstnanosti v USA. Velká pozornost byla věnována tomu, jak „dobrá“ byla květnová zpráva o zaměstnanosti. Na to dokonce reagovaly akcie ve stylu „dobrá zpráva je špatná zpráva“, právě protože míra vytváření pracovních míst v USA byla tak vysoká. Domnívám se však, že nejdůležitější částí zprávy o zaměstnanosti je nyní růst mezd, a ten vykázal vítané zpomalení. Průměrný hodinový výdělek se meziměsíčně zvýšil o 0,3 %, což bylo pod očekáváním 0,4 %. Růst mezd tak byl v květnu, stejně jako v dubnu, relativně příznivý, což naznačuje, že „lepivější“ složka inflace – mzdy – nemusí být tak problematická.
  2. Složka zaměstnanosti řízená zpomalením hospodářského růstu, zatím funguje podle plánu. Tím máme na mysli, že zpráva Job Openings and Labor Turnover Survey (JOLTS) za duben ukázala, že počet volných pracovních míst se snížil. Zatím jsme ale nezaznamenali růst propouštění (ve skutečnosti se propouštění snížilo). Doufám, že by to tak mohlo pokračovat i nadále, kdy se bude propouštět jen málo, ale výrazně se sníží počet volných pracovních míst, což by jistě mohlo pomoci zmírnit mzdové tlaky do budoucna. Podle mého názoru tak mohou USA dosáhnout měkkého přistání.
  3. Tržní inflační očekávání se v posledních týdnech snížila v USA, Německu a Spojeném království. Navzdory vysokým cenám energií se objevily některé signály, které podporují názor, že by se inflace mohla brzy začít snižovat. Kromě toho se také domnívám, že hlavní západní centrální banky si dokázaly udržet určitou důvěryhodnost poměrně tvrdými jednáními o boji s inflací. Jak jsme viděli od chvíle jestřábího obratu Fedu ze začátku tohoto roku, tato slova vykonala část práce, aniž by došlo ke skutečnému zvýšení sazeb, což způsobilo zpřísnění finančních podmínek. To zase pomohlo formovat inflační očekávání. Nebojte se tedy tvrdých slov ze strany Fedu nebo jiných centrálních bank.
  4. Zpětné zpřísnění omezení kvůli covidu v Číně. Ekonomické výsledky v Číně byly v posledních několika měsících vzhledem k omezením souvisejícím s covidem velmi neuspokojivé. To by se však mělo začít zlepšovat vzhledem ke snižování striktních nařízení ve velkých městech. Minulý týden se v Šanghaji začaly demontovat ploty, znovu se otevřela veřejná náměstí a obnovila se veřejná doprava. Zaměstnanci se vracejí do práce a věci do normálu. To by mělo pomoci zlepšit narušené dodavatelské řetězce, které byly významným zdrojem inflace. Již minulý týden jsme zaznamenali mírné zlepšení indexů nákupních manažerů (PMI) a věřím, že to bude pokračovat – zejména s nástupem fiskálních stimulů. Příběh, který se odehrává v Číně, je velmi pozitivní, i když může chvíli trvat, než nabere na dynamice. (Nevýhodou je samozřejmě možnost vyšších cen energií v důsledku zvýšení poptávky po ropě, ale výhody opětovného otevření zvysoka převažují nad nevýhodami).
  5. Snížení cel. Americká ministryně obchodu Gina Raimondo nedávno uvedla, že Bidenova administrativa zvažuje zrušení některých cel z Trumpovy éry. Bidenova administrativa 6. června oznámila, že pozastaví cla na solární panely z některých zemí jihovýchodní Asie. Zdá se, že administrativa se vzhledem k vysokým nákladům na energie soustředí na zrušení cel souvisejících s energetickým průmyslem.  Bidenova administrativa hledá všechny možné způsoby, jak zkrotit inflaci, byť by k tomu byla jen malá příležitost. To je také malé vítězství pro globalizaci.
  6. Známky uvolňování regulace v Číně. Objevují se zprávy, že vyšetřování několika čínských společností čínskými úřady končí, což naznačuje, že by se čínské regulační prostředí obecně mohlo zlepšovat. To podporuje to, co v posledních měsících naznačovali čínští politici, tedy že se staví přívětivěji k podnikání. To by mělo být pozitivní i pro čínskou ekonomiku.

Jaké jsou hlavní poznatky?

Některé oblasti světové ekonomiky jsou ve špatném stavu, ale jiné rozhodně ne. Některé společnosti z tohoto prostředí těží, zatímco jiné ne. Například navzdory velmi pesimistickým názorům některých generálních ředitelů jsme slyšeli i pozitivnější postřehy a názory. Společnost Hewlett Packard vykázala lepší než očekávané výsledky a upravila svůj výhled pro zbytek roku směrem nahoru. Generální ředitel společnosti Delta Airlines Ed Bastian řekl, že „poptávka je mimo tabulky“. To jsme slyšeli i od jiných leteckých společností; a i když jsou předpovídány vyšší náklady na energie, zdá se, že tyto firmy je dokážou dobře zvládat. Výrobce vybavení Foxconn očekává zlepšení podmínek pro dodavatelský řetězec v druhé polovině roku 2022. Domnívám se, že po letech ultra-akomodativní měnové politiky, která všechny lodě „nadnášela“, je současná éra obdobím, v němž budeme muset být selektivní,nároční a zaměřit se na odvětví i společnosti, které mohou v tomto prostředí potenciálně dosahovat dobrých výsledků.

Obsažené informace nepředstavují investiční doporučení ani jiné poradenství.  Tento dokument má pouze informativní charakter. Názory a stanoviska vycházejí z aktuálních tržních podmínek a mohou se změnit.

Zdroj: Invesco