Jako první na Slovensku ve Velkých Kapušanech zahájila společnost Eustream výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Společnost se zapojila do iniciativy Evropská vodíková páteř, která plánuje do roku 2040 vytvořit síť téměř 40 tisíc kilometrů vodíkových potrubí spojujících 21 evropských zemí.

Podpora vodíkové dopravy

Podle generálního ředitele společnosti Eustream Rastislava Ňukoviče plánuje slovenský provozovatel přepravní sítě plynu využít vyrobený zelený vodík jako plyn pro pohon kompresorových turbín.

„Chceme přispět k dekarbonizaci mezinárodní dopravy a učinit tak důležitý krok v našem plánu být 100% připraveni na budoucí přepravu obnovitelných a nízkouhlíkových plynů. Kromě podpory dekarbonizačních cílů jde také o další technologický a strategický rozvoj kompresorové stanice na východě Slovenska,“ uvedl Ňukovič.

Přeshraniční projekt

Eustream je slovenský přepravce zemního plynu, který provozuje přepravní síť sestávající ze čtyř až pěti paralelních plynovodů spojujících Ukrajinu s Českou republikou, Rakouskem, Maďarskem a brzy i Polskem. Společnost se stala součástí iniciativy Evropská vodíková páteř, jejímž cílem je podpořit budoucí trasy vodíkové dopravy v Evropské unii.

Iniciativa plánuje do roku 2040 vytvořit síť téměř 40 tisíc kilometrů vodovodních potrubí spojujících 21 evropských zemí. „Slovenská část představuje důležitý příspěvek k této iniciativě, který umožní budoucí přepravu vodíku potenciálně dodávaného z Ukrajiny nebo jiných přeshraničních toků,“ uvedla společnost Eustream.

„Robustní přepravní systém společnosti Eustream nabídne flexibilní a nákladově efektivní možnost přepravy zelené energie na evropské trhy. Naším plánem je 100% připravenost na vodík a významný příspěvek k cílům EU v oblasti dekarbonizace,“ uzavřel Ňukovič.

Zdroj: Solarninovinky.cz