Komentuje Andrew McCaffery, hlavní vedoucí investic Fidelity International.
Současná polykrize vstoupila do nové fáze. Zatímco ekonomiky odstartovaly rok 2023 tím, že jsou odolné, nejrychlejší epizoda zvyšování úrokových sazeb v historii si nyní vybírá svou daň. Recese na vyspělých trzích se jeví jako nejpravděpodobnější možná situace. Alternativu k rozvinutým trhům může nabídnout Čína – její opětovné otevření by ještě mohlo poskytnout oddech trhům od Východu po Západ.

Tvrdé vs. měkké přistání

V uplynulých týdnech investoři dále promítali očekávání výrazného snížení úrokových sazeb ještě v tomto roce do ocenění, nicméně americký Federální rezervní systém zatím nezměnil svůj postoj a stále udržuje úrokové sazby na relativně vysoké úrovni, protože se obává, že kvůli dlouhodobé inflaci a přehřátým trhům práce by měl sazby podržet na této úrovni déle.

Udržování vyšších sazeb po delší dobu zvýší tlak na finanční systémy. Trhliny se už začínají projevovat. Nedomníváme se, že pád banky Silicon Valley a následně Credit Suisse svědčí o nějakém systémovém riziku v bankovním systému, ale může být náznakem dalších otřesů, které teprve přijdou. Další napětí se objeví i bez uvolňování měnové politiky, což je pro Fed důvodem k revizi postoje. Cyklická recese v horizontu 12 měsíců, kdy nezaměstnanost stoupne o 1 až 3 %, je stále nejpravděpodobnějším výsledkem. Nicméně pokud by Fed zůstal po celý rok 2023 restriktivní, mohla by nastat i vážnější recese.

andrew mccaffery 1
Andrew McCaffery, hlavní vedoucí investic Fidelity International

Rizika a příležitosti pro firmy

V prostředí s vyššími výnosy se naše investiční týmy soustředí na to, aby aplikovaly své dovednosti ve výzkumu „zdola nahoru“ k identifikaci titulů s odolnými profily. Hledáme odvětví a regiony se strukturálními hybateli a současně defenzivními charakteristikami, které jsou atraktivně oceněny a které představují nejlepší rovnováhu mezi rizikem a výnosem.

V dlouhodobém horizontu nabízejí i nadále značné příležitosti, které mohou předvádět slušné výkony, témata udržitelnosti, demografie a re-shoringu/near-shoringu.

Znovuotevření Číny

Pokud se politici na Západě připravují na tvrdé přistání, vývoj v Číně může nabídnout něco jiného.

Přestože konsensus byl jiný, my jsme výsledky říjnového sjezdu komunistické strany považovali za pozitivní. Čínští představitelé nyní kladou důraz na kvalitní růst a přeorientovávají ekonomiku z investičního, exportně zaměřeného modelu, na domácí spotřebu a výrobu. Je pravděpodobné, že politici budou nadále upřednostňovat cílené uvolňování na podporu některých sektorů, i bez plošných stimulů. Výsledkem bude jiná čínská ekonomika. Restrukturalizace může vést k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu v příštích letech.

Zdroj: Fidelity International