Střecha Kongresového centra v Praze se zaplnila solárními panely, kterými ji osadila česká společnost Greenbuddies. Jedná se o jednu z největších střešních instalací solární elektrárny v České republice. Pro společnost Greenbuddies je tato realizace první stavbou na českém trhu. Své bohaté zkušenosti přináší z budování solárních elektráren a nabíjecí infrastruktury pro elektromobily ve 14 zemích Evropské unie.

Střecha Kongresového centra pojmula přes dva tisíce solárních panelů, které budou mít výkon téměř 1 MW. Instalační technici se pohybovali ve výšce 40 m a položili téměř dvacet tisíc metrů kabelů. Moderní technologie střešní konstrukce umožnila upevnění pouhým zatížením, bez nutnosti vrtání do střechy. Posloužily k tomu betonové dlaždice o celkové hmotnosti vyšší než 62 tun.

„Zaštítili jsme všechny etapy projektu, od přípravy projektové dokumentace přes zajištění veškerých povolení a nákupu komponent až po výstavbu a zprovoznění dodávané technologie,“ říká Aleš Spáčil, obchodní ředitel a spoluzakladatel společnosti Greenbuddies.

Instalace solárních panelů Greenbuddies v Nizozemsku
Instalace solárních panelů Greenbuddies v Nizozemsku

Přípravu stavby v rámci povolovacího procesu bylo třeba konzultovat s památkáři i správou metra. Otázky související se vzhledem a viditelností solární instalace na střeše bylo nutné řešit pomocí vizualizací i videosimulací, v rámci schvalování bylo potřeba také vybudovat malý vzorek elektrárny přímo na střeše. Díky konstruktivnímu a praktickému přístupu památkářů se povolovací proces podařilo úspěšně dokončit. Vzhledem k tomu, že Kongresové centrum se částečně nachází v ochranném pásmu metra, celý projekt prošel schválením rovněž Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Společnost Greenbuddies realizuje svou první stavbu v Čechách právě na Kongresovém centru Praha a pokračuje dalšími projekty v Mladé Boleslavi. V lokalitě Ovčáry připravuje pro investora zhodnocení nevyužitého pozemku v industriální zóně kolínské automobilky. Pro developerskou společnost Accolade postaví solární elektrárny na střechách osmi hal v logistickém parku Ostrov u Stříbra a další projekty chystá mimo jiné i na střechách diskontního řetězce PENNY, společnosti Ravak a Unipressu Turnov.

Zdroj: Greenbuddies