Vědci se již dlouho snaží vyvinout průhledné solární články, ale dosud toto úsilí nebylo korunováno úspěchem. Průlom představili nedávno japonští výzkumníci, kteří pro výrobu solárního článku využili kontaktní bariéry mezi oxidem india a cínu (ITO). Tato metoda podle sdělení vědců umožňuje tisícinásobné zvýšení účinnosti přeměny slunečního záření na elektřinu.

Nová technologie článků

Japonský výzkumný tým z Tohoku univerzity vyvinul vysoce průhledný solární článek s 2D atomární vrstvou. Tyto téměř neviditelné solární články dosahují průměrné průhlednosti 79 %. V praxi to znamená, že je lze umístit na okna budov, čelní skla automobilů nebo jako výplň tradičních skleníků.

Pro výrobu solárního článku tým japonských vědců testoval kontaktní bariéry mezi oxidem india a cínu (ITO), jedním z nejpoužívanějších transparentních vodivých oxidů, a jednovrstvým disulfidem wolframu. Na ITO nanesli různé tenké vrstvy kovu a mezi ITO a disulfid wolframu vložili tenkou vrstvu oxidu wolframu.

solární články
Zdroj: Toshiaki Kato

Nadějný výzkum

„Způsob, jakým jsme solární článek vytvořili, vedl k více než tisíckrát vyšší účinnosti přeměny energie ve srovnání se zařízením využívajícím konvenční ITO elektrodu,“ zdůraznil Toshiaki Kato, vedoucí výzkumného týmu na Tohoku University.

Japonští vědci také zkoumali, jak by se jejich solární článek dal zvětšit pro použití ve skutečném solárním panelu.

„Objevili jsme vhodné konstrukční úpravy potřebné k tomu, abychom se vyhnuli neočekávanému poklesu napětí, který je spojen se zvětšením plochy materiálu,“ řekl Kato. Výzkum byl publikován v časopise Scientific Reports.

Zdroj: solarninovinky.cz, nature.com, thebrighterside.news